Muzeul Regiunii Porţilor de Fier are plăcerea de a vă invita joi, 5 iunie 2025, ora 15:00, la vernisajul expoziţiei de fotografie „Nemuritoare poveşti în Oltenia”, semnată de cunoscutul artist fotograf Teodor Dădălău şi unii dintre cei mai apreciaţi fotografi din judeţul Gorj: Ion Catană, Paul Uţă, Paul Mălăianu, Valentin Vâlceanu, Cristi Nicolae Caval, Daniel Norocea, Marian Bucurete, Mugurel Petrescu şi Marinel Ţîră.
Evenimentul va fi prezentat de dr. Ionuţ Viorel Bordeiaşi, managerul Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Gorj, iar publicul va avea ocazia să asiste la lansarea volumului „Domnitor fără coroană” semnat de prof. dr. Gheorghe Nichifor, precum şi la premiera videodocumentarului „Tudor Vladimirescu – istorie, revoluţie şi legendă”, realizat de Dan Şalapa şi partenerii săi.
În deschiderea vernisajului va avea loc şi o expoziţie specială dedicată debutului artistic – „Prima fotografie, prima expoziţie”, cu lucrări semnate de elevii clasei a XII-a de la Colegiul Naţional Pedagogic „Ştefan Odobleja” din Drobeta-Turnu Severin, coordonaţi de prof. dr. Nicolae Drăghiea, managerul Muzeului Regiunii Porţilor de Fier.
Accesul publicului este gratuit.
Evenimentul are o puternică încărcătură emoţională pentru Teodor Dădălău, care, la 15 ani, a participat la prima sa expoziţie de fotografie, organizată la Palatul Pionierilor din Drobeta-Turnu Severin. Astăzi, artistul declară că a dorit ca şi ultima sa expoziţie personală să aibă loc în acelaşi oraş, într-un gest simbolic de recunoştinţă şi încheiere a unui arc peste timp.
Teodor Dădălău este un nume de referinţă în fotografia românească, cu o bogată activitate expoziţională atât în ţară, cât şi peste hotare, fiind recompensat cu numeroase premii pentru creaţiile sale fotografice, dar şi pentru expoziţiile curatoriate de-a lungul anilor.
Expoziţia „Nemuritoare poveşti în Oltenia” aduce în prim-plan valorile culturale, tradiţiile şi oamenii din această regiune, surprinşi în cadre de o profunzime artistică remarcabilă.
Expoziţia „Nemuritoare poveşti în Oltenia” la Muzeul Regiunii Porţilor de Fier, Drobeta-Turnu Severin. Expozitie deschisă în perioada 5–30 iunie 2025.
– Posted on 6 June 2025Posted in: Arhiva



