Investitorul spaniol care în urmă cu câţiva ani a pus bazele primei cooperative agricole din judeţ, la Bustuchin, împreună cu mai mulţi localnici, se poate bucura acum, împreună cu aceştia, de rezultatele muncii depuse între timp. Cultura de şofran începe să îşi arate roadele, ploaia de săptămâna trecută şi soarele din aceste zile blânde de toamnă ducând la înflorirea acestei plante. Asta face ca un câmp care până nu de mult era plin de buruieni şi mărăcini să fie acum precum o poiană cu brânduşe primăvara. Șofranul a înflorit, iar de ieri a început recoltarea oficială a acestuia. Aparicio Guzman a participat şi el la culegerea primelor flori, două femei din localitate fiind cele care în prima parte a zilei au strâns florile. Operaţiunea se va repeta vreo trei săptămâni de acum încolo pentru că până la venirea frigului planta va tot produce flori care trebuie culese. Din acele flori este oprit pistilul care, apoi este pus la uscat, un kilogram de marfă de acest gen ajungând să fie vândut şi cu 14.000 de euro.
Pentru Guzman piaţa de desfacere nu este o problemă pentru că el vine din Spania, o ţară care are tradiţie în cultura respectivă, dar şi în consumul de şofran. Spaniolul spune că piaţa europeană are nevoie de mult mai mult şofran decât se produce în prezent pe continent şi, ca urmare, oricine se implică într-o asemenea afacere nu poate decât să câştige, profitul urmând să apară însă peste câţiva ani, când cultura este deja bine pornită. „Pentru preţul acesta trebuie marfă de calitate, bio. Le-am spus celor din Spania că avem deja cultura la maturitate şi sper ca acum să atrag oameni de afaceri din România în acest proiect. Și eu mă consider român pentru că sunt de ani de zile aici şi cred că e momentul ca pământul din România să fie lucrat. Oamenii nu trebuie să mai plece în afară pentru că potenţialul pământului este foarte mare. Producţia de aici a bio, iar pământul e fertil şi foarte curat. Se poate produce eco şi acesta este scopul nostru”, spune Aparicio Guzman.
Primarul Ion Ciocea e bucuros, la rândul său, că pariul pe care l-a făcut acum câţiva ani prin aducerea în comună a lui Guzman se dovedeşte a fi unul câştigător. Acesta priveşte cu mândrie la plantaţia de şofran care a luat locul boscheţilor de altă dată şi speră că şi alţi localnici vor proceda la fel cu pământurile pe care le-au lăsat necultivate de ani de zile şi care, dacă ar fi muncite, ar putea să le asigure venituri bune. „Guzman a venit aici cu o altă mentalitate despre agricultură, ştim bine cum e în Spania, Italia, Germania. Gândirea lui e să aducem cât mai mulţi tineri, să reîntregim familiile cu cei plecaţi în afară, să vină să muncească pământurile pentru că avem un sol foarte roditor. El ne de speranţa că se poate face agricultură şi la noi şi că va fi mai bine. În anii trecuţi s-a cultivat o suprafaţă mai mică, deşi el are 20 de hectare cumpărate cu ani în urmă. Era plin de mărăcini, dar acum a trecut la treabă, după ce s-a hotărât ce să facă cu el. E un drum pe care l-a deschis pentru mulţi dintre români”, spune edilul din Bustuchin.
Șofranul poate fi cultivat pe soluri bine drenate şi nu necesită multă muncă. Un kilogram de bulbi are un preţ mediu de circa 20 de euro. La Bustuchin spaniolul Aparicio Guzman a început cu câţiva ari pentru a vedea dacă se pretează cultura la clima şi solul de aici, iar acum şi-a extins suprafaţa cultivată la peste o jumătate de hectar. A cultivat deja aproape o tonă de bulbi, iar în următorii ani îşi va recupera cu siguranţă investiţia, mai ales că nu duce lipsă de piaţă de desfacere.



