A nins şi a viscolit la Rânca în cursul zilei de miercuri încât oricine ar fi ajuns acolo nu ar fi crezut că în urmă cu doar câteva zile a fost Paştele. Stratul de omăt a trecut de 15 centimetri, acolo unde a fost viscolit fiind mai mare. Vântul a suflat însă cu peste 80 km/h, cele minus 5 grade Celsius din termometre părând să nu indice corect frigul resimţit de corpul uman. În staţiune numărul turiştilor este redus, două microbuze cu copii aflaţi în vacanţă şi alţi câţiva vizitatori veniţi pe cont propriu fiind singurii musafiri din staţiune. „Am venit de la Vâlcea pentru o plimbare, dar nu credeam că mai găsim zăpadă. Parcă sunt sărbătorile de iarnă, nu vacanţa de primăvară. Norocul că nu am schimbat cauciucurile de iarnă şi am putut urca fără probleme”, a spus unul dintre turiştii aflaţi la plimbare prin staţiune.
Drumul de acces spre Rânca s-a prezentat în condiţii bune, chiar dacă a fost acoperit cu zăpadă. Drumarii au adus aici utilaje din alte zone ale Olteniei, Secţia Drumuri Naţionale Gorj folosind utilaje „de împrumut” şi pe celelalte şosele din Godeanu şi Valea Jiului pe care le are în administrare. Regionala Craiova a relocat utilajele din zonă în aşa fel încât şoselele de munte de care trebuie să se îngrijească să nu fie blocate de căderile de zăpadă. „Noi la Rânca avem utilaje aduse de la Dolj, pe Godeanu, pe DN 67D, au mers de la Mehedinţi, iar pe Defileul Jiului şi pe DN 7A am folosit utilajele noastre, de la Târgu Jiu, dar şi de la colegii de la Olt”, a explicat Cristi Tudor, reprezentant al SDN Târgu Jiu.
Ninsorile din aceste zile nu reprezintă o bucurie prea mare pentru nimeni, nici măcar pentru cabanierii din Rânca. Șeful acestora, Constantin Pănescu, spune că o vreme caldă ar fi fost mult mai de folos pentru venirea unui număr mai mare de turişti în staţiune. „ Sezonul de schi este încheiat, acum chiar dacă va ninge de o jumătate de metru, aşa cum e pe prognoze pentru aceste zile, nu se mai poate face mare lucru pentru că cei pasionaţi şi-au pus deja schiurile în cui şi aşteaptă iarna viitoare. E o bucurie, desigur, pentru copii aflaţi în vacanţă, dar pe noi ne-ar fi ajutat mai mult o vreme însorită. Transalpina va rămâne închisă în continuare, iar asta înseamnă că turiştii vor ajunge la noi doar după ce şoseaua va fi deschisă. Până atunci mai este însă de aşteptat”, spune Pănescu.



