Cea mai înaltă şosea din ţară a fost acoperită complet cu zăpadă după ninsorile căzute în cursul nopţii de marţi spre miercuri, problema nefiind neapărat stratul de câţiva centimetri de omăt, ci gheaţa formată pe şosea şi, mai ales, viscolul extrem de puternic. Vântul a suflat cu rafale de 80 – 90 km/h, spulberând zăpada căzută la altitudine mai mare de 1900 de metri. Asta a făcut ca până spre „Coada Râncii” Transalpina să fie un drum alb, circulaţia fiind restricţionată din această cauză de către reprezentanţii Secţiei Drumurilor Naţionale Gorj.
În locul în care iarna este pusă bariera ce delimitează zona circulabilă de cea necirculabilă a fost instituit ieri şi un filtru de Poliţie, agenţii trăgându-i pe dreapta pe şoferi şi spunându-le că pot circula mai departe doar în anumite condiţii. Nimeni nu s-a încumetat însă să îşi continue traseul, un grup de turişti din Constanţa veniţi pentru vreo 3 zile la munte preferând să meargă la Peştera Polovragi sau Muierilor decât să se aventureze pe munte. „Avem cauciucuri de iarnă, că venim de la mare şi ne-am gândit noi că la munte s-ar putea să avem probleme, dar nici să dăm peste aşa ceva… Avem pături cu noi, haine groase, dar nu o să mergem mai departe. Mai bine tragem o noapte în plus la o cabană aici, stăm la o ţuică fiartă şi vedem mâine cum va fi vremea. Acum riscul e prea mare şi nu ni-l asumăm. Avem peşterile din zonă de vizitat, sunt mănăstiri, avem ce să facem. O să ajungem noi şi pe Transalpina că doar stăm vreo trei zile pe aici şi în timpul acesta cred că lucrurile vor reveni la normal”, a spus unul dintre turiştii care a decis să facă drum întors de la punctul de control al Poliţiei.
Drumarii au trebuit să intervină şi la îndepărtarea de pe carosabil a unui arbore uriaş doborât de vântul puternic. Incidentul s-a produs la Bengeşti Ciocadia. Aici un plop cu diametru de peste un metru şi jumătate a fost pus la pământ în câteva secunde, traficul fiind blocat minute bune pe ambele sensuri de mers dinspre Târgu Jiu spre Râmnicu Vâlcea şi invers. Din fericire nu se afla nicio maşină pe şosea în momentul în care copacul a fost doborât de vântul puternic.



