Fostul candidat la Preşedinţia României, Constantin Ninel Potârcã, a reclamat la Consiliul Superior al Magistraturii o judecãtoare din cadrul Tribunalului Gorj pe care o acuzã de discriminare rasialã. Potârcã s-a adresat Comisiei de Disciplinã pentru judecãtori şi procurori din cadrul CSM, dupã ce judecãtoarea Antoaneta Popescu l-a dat afarã din sala de judecatã din motive pe care el le apreciazã ca fiind discriminatorii.
ªedinţa în cadrul cãreia s-a produs incidentul respectiv a avut loc pe 11 martie 2013, iar procesul vizeazã o solicitare a lichidatorului judiciar care se ocupã de una dintre firmele lui Potârcã, lichidatorul cerând instanţei antrenarea rãspunderii materiale a fostului candidat la Preşedinţie.
Lichidatorul judiciar din acest dosar este Matei Catrinoiu, preşedinte al PNŢCD Gorj, implicat în scandalul arestãrii de cãtre Direcţia Naţionalã Anticorupţie a judecãtoarei Carmen Mladen, fostã preşedintã a Secţiei Comerciale. De asemenea, soţia lui Catrinoiu este magistrat în cadrul Tribunalului Gorj, fiind colegã cu judecãtoarea reclamatã acum la CSM de cãtre Potârcã.
Fostul prezidenţiabil afirmã în plângerea sa cã incidentul în care a fost implicat a fost generat de faptul cã pe 18 aprilie 2012 Curtea de Apel Craiova a casat o sentinţã emisã în acest dosar de Tribunalul Gorj întrucât verdictul nu era motivat, lucru pe care l-a precizat şi judecãtoarea Antoaneta Popescu în deschiderea şedinţei din 11 martie 2013. Aceasta a precizat însã cã sentinţa era motivatã, dar nu ajunsese la Curtea de Apel, considerând cã la mijloc este o „eroare”. „Eu şi doamna avocat ce mã reprezintã am pus în vedere doamnei preşedinte cã nu ne priveşte aceastã eroare pe care au comis-o, solicitându-i primirea unei serii de documente pe care doamna avocat Andreea Mitran le deţinea pentru a fi depuse la dosar, doamna preşedintã refuzând primirea vreunui document pe motiv cã se va pronunţa pe capul de cerere de antrenare a rãspunderii, documentele respective urmând sã le depunem pentru apãrare când vom face recurs la Curtea de Apel Craiova”, menţioneazã Potârcã în plângerea sa, el precizând cã imediat judecãtoarea respectivã a ridicat tonul la el.
„A zis cã am avut timp sã mã apãr destul fiind vorba de atâtea miliarde, reproşându-i avocatei mele cã se afişeazã cu astfel de oameni ca mine, ce provin din cartierul Meteor, locuit în mare parte de romi. Afirmaţia dânsei m-a determinat sã o întreb dacã atitudinea ostilã avutã faţã de mine decurge din faptul cã sunt rom, la care dânsa a solicitat sã pãrãsesc sala de judecatã, chemând jandarmii pentru acest lucru, în ciuda efortului meu de a evidenţia cã modul în care dânsa procedeazã nu este corect, cel mai probabil din cauza legãturilor de prietenie sau rudenie avute cu lichidatorul judiciar Catrinoiu Matei, soţia acestui lichidator fiind judecãtor în cadrul Tribunalului Gorj”, precizeazã Potârcã în plângerea sa.
Potârcã afirmã cã, la scurt timp dupã ce jandarmii l-au dat afarã din sala de judecatã, din salã a fost scoasã şi avocata sa, Andreea Mitran, care a menţionat cã judecãtoarea respectivã i-ar fi reproşat faptul cã „şi tu eşti tot de pe Meteor, adicã ţigancã”. Potârcã mai spune în plângerea sa cãtre CSM cã relaţiile sale cu lichidatorul judiciar Matei Catrinoiu sunt tensionate şi dupã ce a refuzat o ofertã a acestuia de a colabora împreunã în cadrul PNŢCD Gorj. El menţioneazã, de asemenea, cã aşteaptã rãspunsul din partea CSM pentru a se readresa ulterior cu o sesizare la Curtea Europeanã a Drepturilor Omului.
Constantin Ninel Potârcã a cerut sprijin în demersurile sale de la asociaţia Romanii Criss, el menţionând cã are nevoie de ajutor pentru a avea parte de „un tratament echitabil din partea instanţelor de judecatã din România, care prin comportamentul lor înţeleg sã umileascã cetãţeanul de etnie romã pânã la cel mai de jos nivel”.
Potârcã a scãpat de un dosar penal
Fostul candidat la Preşedinţia României, Constantin Ninel Potârcã, a primit decizie de scoatere de sub urmãrire penalã din partea Parchetului de pe lângã Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie într-un dosar de evaziune fiscalã în care a şi fost reţinut pentru 24 de ore în noiembrie 2010. Dosarul a fost instrumentat la vremea respectivã de procurori din cadrul Parchetului de pe lângã Tribunalul Gorj, pe 8 noiembrie 2010 Potârcã fiind reţinut împreunã cu un nepot de-al sãu într-un alt dosar de evaziune fiscalã, în care a şi fost trimis în judecatã, între timp. Fostul prezidenţiabil a fost prezentat atunci Tribunalului Gorj cu propunere de arestare preventivã, propunerea fiind respinsã de judecãtori. Anchetatorii au emis însã atunci o a doua ordonanţã de reţinere pentru 24 de ore, acuzându-l pe Potârcã într-un nou dosar de evaziune fiscalã, nici propunerea de arestare preventivã formulatã în acest caz nefiind însuşitã de magistraţi.
Potârcã era acuzat în acest dosar cã a înregistrat trei facturi provenite de la o altã firmã a sa, în valoare de peste 800.000 de lei, prin care erau atestate tranzacţii ilegale, procurorii Parchetului de pe lângã Tribunalul Gorj, la sesizarea inspectorilor din cadrul Direcţiei Finanţelor Publice Gorj, estimând prejudiciul adus bugetului de stat la circa 330.000 de lei. Dosarul respectiv a fost preluat pe 16 ianuarie 2012 de Parchetul de pe lângã Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, dupã ce procurorii Parchetului de pe lângã Tribunalul Gorj nu reuşiserã sã-l soluţioneze. Conform documentelor de la dosar, împotriva lui Constantin Ninel Potârcã a fost dispusã scoaterea de sub urmãrirea penalã întrucât nu sunt întrunite elementele constitutive ale infracţiunii de care era acuzat, aceiaşi decizie fiind luatã şi pentru nepotul sãu Toma Potârcã, reţinut, de asemenea, 24 de ore în noiembrie 2010.
Fostul candidat la Preşedinţia României a declarat cã se va consulta cu avocaţii sãi şi va cere despãgubiri pentru consecinţele implicãrii sale în ancheta în care a fost scos acum de sub urmãrirea penalã şi în cadrul cãreia a fost reţinut 24 de ore. „Cineva trebuie sã plãteascã fie numai şi pentru faptul cã un an şi ceva eu am avut interdicţie de a pãrãsi localitatea de domiciliu şi în tot acest timp nu am putut sã merg la consultaţiile medicale de care aveam nevoie la diferite cabinete medicale din ţarã. Firmele mele au fost bãgate în insolvenţã şi apoi falimentate şi eu am pierdut enorm în tot acest timp şi de aceea voi cere daune”, a precizat Potârcã.
Preşedinte al Patronatului Oamenilor de Afaceri Romi din România, Constantin Ninel Potârcã este judecat în prezent şi în alte dosare de evaziune fiscalã, în care a primit sentinţe cu condamnare la închisoare, niciuna dintre ele nefiind însã definitivã, el declarându-se nevinovat dupã ce, în trecut, a câştigat procese cu autoritãţile statului în care era acuzat cã a prejudiciat bugetul de stat cu zeci de milioane de lei.



