Pârvulescu rãmâne liber, dar Moţa continuã reţinerile

Curtea de Apel Craiova a decis marţi searã ca subsecretarul de stat din Ministerul Economiei, Dumitru Pârvulescu, sã fie anchetat în continuare de procurorul Emil Moţa în stare de libertate. Magistraţii din Bãnie au respins recursul anchetatorilor şi astfel, unul dintre cei mai apreciaţi finanţişti din judeţ a scãpat de cãtuşe, dupã ce fusese nevoit sã le poarte 24 de ore sãptãmâna trecutã. Tot atât le-au purtat la începutul acestei sãptãmâni şi doi funcţionari din cadrul Primãriei Peştişani, care au fost reţinuţi, luni, într-un dosar în care primarul localitãţii respective este arestat preventiv de la sfârşitul lunii iunie.

Referentul Vasile Fuiorea şi şeful Serviciului pentru Situaţii de Urgenţã, Ion Feraru, sunt acuzaţi de fals intelectual şi favorizarea infractorului, procurorul de caz reţinând în sarcina lor cã aceştia, alãturi de un alt angajat al Primãriei, ar fi întocmit liste de inventariere în care arãtau în mod fictiv cã diferite cantitãţi de materiale consemnate în procese verbale de custodie se regãsesc în pãstrare la diferite firme, potrivit purtãtorului de cuvânt al Parchetului de pe lângã Tribunalul Gorj, procuror Cristina Ciobanu.

Cei doi au fost chemaţi la audieri la Parchetul de pe lângã Tribunalul Gorj, dupã ce, vinerea trecutã, procurorul de caz a mers la sediul Primãriei Peştişani de unde a ridicat mai multe documente, precum şi un calculator al instituţiei. Reţinerea acestora vine la o sãptãmânã dupã ce, în acelaşi dosar, pentru 24 de ore, fusese reţinut şi subsecretarul de stat din Ministerul Economiei, Dumitru Pârvulescu, a doua zi Moţa nemaisolicitând arestarea preventivã a lor. În acelaşi dosar, în afarã de primarul comunei Peştişani, Florin Pavel, arestat preventiv de aproape trei luni, a fost reţinut pentru 24 de ore, la începutul lunii iulie, liderul PNL Gorj, Dian Popescu, şi fratele sãu, Gabriel,  firma acestora având în lucru un stadion de fotbal în localitatea amintitã.

Reţinerea lui Pârvulescu s-a fãcut în contextul în care, dupã promovarea sa la Ministerul Economiei,de la Direcţia Finanţelor Publice Gorj, acesta a ajuns în tot felul de funcţii de conducere la unitãţi de stat pe care, anterior, eventual, doar le controla. Declaraţia de interese completatã de Pârvulescu la Ministerul Economiei aratã cã acesta este membru în Adunarea Generalã a Acţionarilor de la Complexul Energetic Oltenia, o funcţie despre care nu s-a vorbit absolut deloc pânã acum. Documentul cu pricina aratã cã Pârvulescu este şi membru în Consiliul de Administraţie de la Societatea Naţionalã a Sãrii, dar şi în cel de la Transelectrica, remuneraţiile nefiind cine ştie ce, doar 47 de lei pentru fiecare şedinţã. Mult mai mult, de fapt, cu mult mai mult, se alegere Pârvulescu din alte douã funcţii pe care le ocupã de când este subsecretar de stat în Ministerul Economiei. Acesta este administrator special la Uzina Mecanicã Sadu, lucru ştiut deja la nivel de judeţ, dar acelaşi post îl are şi la Uzina Mecanicã Orãştie, aspect aproape necunoscut pe malul Jiului. Fiecare post de administrator special îi asigurã subsecretarului de stat un venit lunar de 4.465 lei.

Tags:

About autor